Meginterjúvoltuk Elek Gergelyt, egy különleges pályafutású ingatlanreferenst, aki tíz évvel ezelőtt még nem is sejtette, hogy egyszer ingatlanokkal foglalkozik majd.  Geri, aki korábban külföldön dolgozott szakácsként, mára az ingatlanpiacon találta meg hivatását. Az interjú során bepillantást nyerhetünk abba, hogyan találta meg útját ebben a szakmában, milyen kihívásokkal szembesült, és mi a titka a sikeres lakáskiadásnak.

 

Hogy jött a gondolat, hogy ezzel fogsz foglalkozni?

Tíz évvel ezelőtt egy kineziológus ültette a fejembe a gondolatot, hogy meg kéne próbálnom, mert jó lennék benne. Akkor még nem foglalkoztam vele, más terveim voltak. Szakácskodtam még egy darabig és az volt a tervem, hogy veszek egy telket, és önellátó életet élek. Foglalkoztam még kályha- és kemenceépítéssel, valamint kertépítéssel is.

Egyszer azonban lesérült a derekam, nagy fájdalmaim voltak, így ezt abba kellett hagynom. Később egy jó barátom ajánlott egy lehetőséget Norvégiában szakácsként. Időnként néhány hónapig kellett kint lennem. Majd találkoztam a kedvesemmel, és nem volt már kedvem hosszú hónapokra elhagyni az országot, amit ő sem fogadott volna örömmel. Szerettem volna itthon találni valamit.

Elmentem egy permakultúrás tanfolyamra, ahol találkoztam egy volt kolléganőmmel. Ő ajánlotta, hogy próbáljam meg az ingatlanszakmát az Albérlet.hu-nál mert ő nagyon szeretett itt lenni, és a többi már történelem.

 

Tíz hónapja kezdtél. Voltak hullámvölgyek. Volt olyan, hogy nem akartad folytatni?

Persze, az elején néhány hónapig nem nagyon akart menni, és több volt a kiadásom, mint a bevételem. Novemberben kezdtem, adtam magamnak egy fél évet. Márciusban volt egy mélypont, akkor úgy éreztem, ha most nem indul be, akkor nem tudom folytatni. A kollégák tartották bennem a lelket, adtak tippeket, és mondták, hogy ne adjam fel, sikerülni fog.

Majd áprilisban végre így is történt.

 

Mi volt a siker titka?

Nem tudom pontosan, de nem adtam fel. Csináltam, amit mondtak a nálam már tapasztaltabb kollégák. Meditálgatni is szoktam, még most is, olyankor pozitív energiákat vonzok magamhoz. Nem tudom, ez hozzájárul-e.

 

Úgy tűnik, igen. Volt már, hogy olyan tulajdonosba botlottál, aki nagyon negatív volt, és miatta nem jött létre egy üzlet? Vagy milyen nehézségek vannak a munkádban?

Nem emlékszem ilyenre. Voltak nehéz helyzeteim, ahol mindkét fél kicsit nehéz eset volt, vagy nagyon bizalmatlanok voltak. Szerencsére sikerül az ilyen helyzeteket jól kezelni. Próbálom úgy alakítani, hogy mindenkinek jó legyen, és mindkét fél azt érezze, hogy biztonságban van. Így eddig mindig sikerült megoldani a nehezebb szituációkat is. Igyekszem nagyon figyelni mindenkire ezért megkaptam már azt is, hogy cuki vagyok. :D Volt olyan, aki így mentett el a telefonjába: „A cuki ingatlanos”

Viszont a nehéz helyzetekből rengeteget tanulok, így azokért is hálás vagyok. Mostanra már nehéz meglepni. És szerencsére nincs is túl sok mert általában nagyon szuper ügyfelekkel hoz össze az élet.

 

Az biztos, hogy rengetegféle helyzethez és személyiséghez kell alkalmazkodni ebben a szakmában. Ajánlanád másoknak is?

Nem mindenkinek. Szerintem, mint minden szakmához, ehhez is egy kicsit szerényebben kell hozzáállni, nem hatalmas mellénnyel. Illetve kell hozzá egy alap személyiség. Szeretni kell a pörgést, jól kell logisztikázni, és bele kell tenni a munkát és kell hozzá empátia is. Néha átesek a ló túloldalára, és este 10-kor még ügyfelekkel beszélek. 
A hideghívást például a hátam közepére sem kívánom, de az elején nagyon kellett, így csináltam. Még most is kell, most is csinálom, igaz kevesebbet de nem lehet elkényelmesedni. Muszáj, de mindig megvan a gyümölcse. Kell hozzá egy erős idegrendszer is, tudni kell néha 10-ig számolni magadban.

De nagyon szeretem ezt csinálni, tényleg ki kellett tartani az elején, de megéri. A csapat is szuper, jó bejárni az irodába is, és a vezetőség is nagyon korrekt.

 

Mit mondanál, mi az, ami mindenképp szükséges ahhoz, hogy könnyen és jó bérlőnek ki lehessen adni egy lakást?

Gépesítés, tisztasági festés. A koszos falak olyan embereket vonzanak be, akiknek nem feltétlenül szívesen adnánk ki a lakást. Illetve sok lakásban nincs tűzhely vagy sütő, amik nagyban leszűkítik az érdeklődők számát. Nem mindenki végzett szakács, de egy mirelit pizzát megsütni azért sokaknak szüksége lehet.

És egy jó tulajdonos is sokat számít.

 

Ha te adnál ki lakást, és olyan szempontot néznél, hogy mielőbb, jó áron és jó bérlőnek szeretnéd kiadni, hol vennél lakást és milyet?

Ha ezeket a szempontokat kell figyelembe venni, akkor valószínűleg a 2. kerületben, a Széll Kálmán tér környékén vennék egy kis, 1 vagy 2 szobás felújított lakást. Azt vettem észre, hogy ott kevés lakás van ilyen paraméterekkel, és jól ki lehet adni őket.

Egyébként bárhol is legyen, ha jó ár-érték arányban van, akkor mindenhol könnyen ki lehet adni jó bérlőnek.

Kicsit úgy érzem, hogy sok helyen eléggé el vannak szállva az árak. Például egy 50 nm-es, VII. kerületi, teraszos felújított lakást több mint fél millió forint/hó bérleti díjért hirdetni egy kicsit vicc kategória. Hiába szép a lakás, az bőven túl van a jó ár-érték arány fogalmán.

 

 

Geri története remek példa arra, hogy soha nem szabad feladni, még akkor sem, ha az elején nehézségekkel szembesülünk. Az ingatlanszakmában való érvényesülés rengeteg kitartást, alkalmazkodóképességet és rugalmasságot igényel. Ahogy Gergely is mondta, a jó hozzáállás, a megfelelő alapok és a szorgalom meghozza a gyümölcsét. Ha hasonló pályán gondolkodsz, érdemes megfogadni a tanácsait és levonni a tanulságokat az ő tapasztalataiból.